Crossin' Jordan - spirituály

Charakteristika
 
CD Crossin' Jordan obsahuje 18 spirituálů a gospelů v podání mezzosopranistky Evy Kriz-Lifkové a klavíristy Miloše Kysilky. U devíti z nich sólistku doplnili Pueri gaudentes. Disk odráží intenzivní spolupráci sboru a Evy Kriz-Lifkové i řadu úspěšných koncertů s tímto projektem v letech 1997 - 1998.

Booklet
 
Proudy hudby takzvaně vážné a hudby takzvaně zábavné - populární, jazzové i jiné - se od sebe zřetelně oddělily již před mnoha desetiletími. Od té doby se mnoho hudebníků pokoušelo více či méně úspěšně oba tyto proudy spojit.
Také náš disk je jedním z pokusů takové syntézy: výrazně rytmické, synkopami a jazzovým frázováním prodchnuté černošské spirituály a gospely jsou interpretovány stylem pěveckého belcanta typického pro vážnou hudbu. Přemostění vážné hudby a jazzu však není náhodné. I když dnes spirituály a gospely zaznívají téměř výhradně z jazzových a folkových pódií, jsou přesto svým původem hudbou hluboce duchovní, podněcující náboženské rozjímání a v

případě původních černošských interpretů až náboženskou extázi. Mají tudíž své opodstatnění i tam, kde jsou lidé zvyklí poslouchat duchovní díla vážné hudby - v kostelech a chrámech.
Právě to je ten křehký most, kterým přecházím již podruhé během své pěvecké dráhy. Poprvé, když jsem od Erastu a Spirituál kvintetu, tedy hudby převážně jazzové a folkové, přešla po důkladném belcantovém školení v cizině rovnou k Bachovám kantátám, Haydnovým oratoriím a posléze k renesanční a barokní duchovní hudbě. Podruhé přecházím tentýž most opačným směrem, bohatší - o cenné zkušenosti zpěvačky hudby klasické. Tentoktát je to však z pouhopouhé čisté radosti a lásky k téhle muzice, která mi zůstala, ať chci nebo nechci, v krvi. A jistě není náhodou, že tak činím právě po boku výborného swingového klavíristy a kamaráda Miloše Kysilky, jednoho ze zakladatelů skupiny Erastus, kde jsem svoji pěveckou pouť v roce 1972 začínala.
Ke spolupráci jsem si rovněž přizvala Pueri gaudentes, chlapecký a mužský sbor, který pracuje pod uměleckým vedením sbormistryně Zdeny Součkové. Kromě domácích i zahraničních koncertních turné vystupuje sbor na pódiu Státní opery v Praze, účastní se velkých hudebních scénických projektů (například Bernsteinova Mše v Praze roku 1997), natáčí pro rozhlas a televizi.
Málokdo si však uvědomuje, kolik sisyfovské práce se pod jejich brilantní interpretací a úspěchy skrývá - chlapecký sbor prochází neustálou proměnou, zároveň zaniká i vzniká: neúprosným přírodním zákonem se chlapecké křišťálové hlásky prakticky ze dne na den mění přes havraní krákání a nakřáplé hrnce na mladé tenory, barytony a basy. Zdena a "pánové" mají obdiv nás všech pro poctivou muzikantskou práci, nadšení, které hory přenáší a výslednou směs profesionálního a přitom spontánního hudebního projevu.
A protože všechno souvisí se vším, při přechodu z jednoho břehu na druhý nám podali pomocnou ruku hned dva andělé strážní. Dušan Vančura, současný člen mého bývalého mateřského souboru Spirituál kvintet a Pavel Jurkovič, bývalý člen mého současného mateřského souboru Pražští madrigalisté. Za zvukovou režii a přátelskou podporu jim budiž dík.
Vstupte tedy s námi všemi na most přek řeku Jordán, svědka dávných a nám všem společných příběhů Starého a Nového Zákona.                                                                                                                  EVA KRIZ-LIFKOVÁ

Obsah


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18


I want to be ready - ukázka
Sometimes I feel like a motherless child
It´s me, O Lord
Steal away
Go tell it on the mountains
Lit´le David play on yo´harp
Nobody knows the trouble I see
Give me that old time religion
When the stars begin to fall
Ev´ry time I feel the spirit
I couldn´t hear nobody pray
Mary had a baby
Go down, Moses
Swing low, sweet chariot
Amazing Grace
Gospel train - ukázka
Deep river
Amen


arr. Milan Dvořák
arr. Eva Kriz-Lifková a Miloš Kysilka
arr. Eva Kriz-Lifková a Miloš Kysilka
arr. Miloš Kysilka
arr. Eva Kriz-Lifková a Miloš Kysilka
arr. Miloš Kysilka
arr. Eva Kriz-Lifková a Miloš Kysilka
arr. Miloš Kysilka
arr. Eva Kriz-Lifková a Miloš Kysilka
arr. Eva Kriz-Lifková a Miloš Kysilka
arr. Miloš Kysilka
arr. Eva Kriz-Lifková a Miloš Kysilka
arr. Milan Dvořák
arr. Eva Kriz-Lifková a Miloš Kysilka
arr. Eva Kriz-Lifková a Miloš Kysilka
arr. Milan Dvořák
arr. Milan Dvořák
arr. Miloš Kysilka


2:18
3:37
1:58
4:21
2:17
2:06
3:35
2:51
3:10
1:31
2:28
2:15
2:54
3:16
2:05
2:32
3:46
2:13
50:19
 

sbormistr: Zdena Součková
klavír: Miloš Kysilka

zvuk: Stanislav Sýkora
hudební režie: Pavel Jurkovič, Dušan Vančura
 

 

Úvod | Aktuality | Sbor | Fotogalerie | Archiv | Spolek Pueri gaudentes | Kontakt

Ťutínci | Pueri 1 | Pueri 2 | Pueri 3 | Koncertní sbor | Muži | Vedení sboru | Vystoupení | Historie
| Pro rodiče | Repertoár | Nahrávky | Napsali o nás | Vox