Mužský sbor Pueri gaudentes
 


Mužský sbor, který je součástí smíšeného chlapeckého a mužského pěveckého sboru Pueri gaudentes, vznikl nenápadně za přispění zkušených zpěváků ze sesterského sboru Gaudium. Dnes je mužský sbor ověnčen úspěchy z několika soutěží a je dobře přijímán laickou i odbornou veřejností.
Přibližně po dvou letech existence chlapeckého souboru (ten vznikl na podzim roku 1990) začali někteří jeho členové mutovat. Aby mohli dále zpívat, přizvala sbormistryně Zdeňka Součková do Pueri gaudentes zkušené tenory a basy ze smíšeného sboru Gaudium. Ti zkoušeli společně s chlapeckým sborem od září 1992, v následujících letech však tvořili čím dále větší část mužského sboru odmutovaní chlapci z Pueri gaudentes. První samostatný koncert měla mužská část sboru 7. prosince 1994.
Většina členů Gaudia, jejichž přítomnost byla pro vznik mužské části klíčová, odešla z Pueri gaudentes krátce po polovině 90. let, kdy již byli nejstarší z odmutovaných chlapců dostatečně hlasově vyspělí, aby vytvořili nové jádro mužského sboru. Od roku 1999 začali členové tenoru a basu jezdit na pravidelná letní soustředění v jiném termínu než chlapecká část Pueri gaudentes a dostali tak možnost utvořit si výraznější vlastní repertoár.
Mužský sbor Pueri gaudentes se zatím zúčastnil čtyř soutěží. V roce 2001 se dostal do stříbrného pásma a získal nejlepší hodnocení mezi mužskými sbory na pardubickém Festivalu Bohuslava Martinů. O rok později zopakoval tentýž výsledek na soutěží C. A. Seghizziho v italské Gorizii. Na podzim 2003 dosáhl jako jediný ze zúčastněných mužských sborů na zlaté pásmo Pražských dnů sborového zpěvu, porota mu navíc udělila zvláštní cenu za výběr repertoáru. V roce 2005 získal mužský sbor Pueri gaudentes stříbrné pásmo na prestižní soutěži Harmonie Festival v německém Lindenholzhausenu. V kategorii komorních mužských sborů obsadil v tvrdé mezinárodní konkurenci čtvrté místo.
Mužský sbor Pueri gaudentes představil svým posluchačům řadu náročných skladeb, například Jaro se otvírá od Zdeňka Lukáše, Messe Cum Jubilo od Maurice Duruflého, Missu adventus et quadragesimae od Petra Ebena nebo Gorale od Jana Vičara. V roce 2006 se podílel na provedení 13. symfonie Dmitrije Šostakoviče, v roce 2009 na provedení skladby „Hora tří světel“ od Bohuslava Martinů na koncertě v Rudolfinu.

____________________________________________________________________________________

 

Seznam členů

Anýž MarekHroch AdamPokorný ŠimonŠmíd Josef
Buckley AdamChytil JanRajnoch MarekŠpinka Karel
Dolejší MilanJanda MarekRazák VincentŠtěpánek Vojtěch
Dvořáček Adam?Jelínek FilipRůžička MirekTulis Kryštof
Filcík AdrianKubát VojtaSkramuský JanVirva Dominik
Hais PetrKuryltso Petr Smetana MarekVorel Lukáš
Hájek BartolomějKutlák FrantišekŠefrna VojtěchVorlíček Vojtěch
Hrdlička TomášMatrka FilipŠíla PetrVychytil Erik
Hroch AdamMinařík Matouš

____________________________________________________________________________________
 

Mužský sbor Pueri gaudentes na soutěži v Norsku

Bergen, 31.8.2009 – 7.9.2009

Mezinárodní soutěž pěveckých sborů Edvarda Griega (The Grieg International Choir Festival) se koná v norském Bergenu každé dva roky. My jsme se přihlásili na její třetí ročník hned do dvou kategorií – soudobá a světská hudba. První týden v září jsme tak strávili v krásném severském městě a jeho okolí. Již cesta do Bergenu byla hodně pestrá až dobrodružná – noční přejezd na obrovském trajektu, jízda norským vnitrozemím a plavba fjordem na malém trajektu, kde ještě sbormistryně Zdena přezkušovala náročný text severské skladby pro kategorii soudobé hudby. Ubytování jsme si užili v kempu s jezerem a do Bergenu jsme dojížděli cca 19 km. Krásný výlet se i bez deště povedl do sídla nejslavnějšího norského skladatele Edvarda Griega v Troldhaugenu, také jsme se dostali až na nejsevernější ostrov s výhledem na širý oceán.

Jak jsme se zúčastnili soutěžního klání? No, boj to byl veliký, jelikož jsme k našemu překvapení teprve zjistili, že Norsko a Švédsko si „pěstuje“ vynikající sbory, především ty smíšené. Jelikož jsme se už nechtěli řadit mezi dětské sbory do zvláštní kategorie, utkali jsme se tedy s poloprofesionály dospěláky. Porota byla mezinárodní, a jak nám bylo od naší průvodkyně Maji sděleno, i velmi přísná. Zažili jsme krásný koncert pěti nejlepších sborů (z celkového počtu 26), z nichž sbor ze Švédska získal hlavní cenu „Grand Prix“ a finanční odměnu. Teprve na trajektu při cestě domů jsme se zprostředkovaně dozvěděli o našem umístění – v obou kategoriích čtvrtí – ve velké konkurenci téměř profesionálních sborů nám i tento výsledek udělal velkou radost.

Co jinak jsme si do domů přivezli? – Zkušenost, že v Norsku je po deštníku druhou nejnezbytnější věcí nákup holínek /jak to udělala prozřetelně první den Zdena/, že nejlíp chutná čerstvý losos přímo z tržiště, že se dá v menší skupině uzpívat i hala pro 1 500 posluchačů a jakým zážitkem může být společně připravená snídaně a la „chlupatý“ chleba.

Lucka Berná



 

Úvod | Aktuality | Sbor | Fotogalerie | Archiv | Spolek Pueri gaudentes | Kontakt

Ťutínci | Pueri 1 | Pueri 2 | Pueri 3 | Koncertní sbor | Muži | Vedení sboru | Vystoupení | Historie
| Pro rodiče | Repertoár | Nahrávky | Napsali o nás | Vox